» Pasniegtas “Spēlmaņu nakts 2020/2021” balvas

2021. gada 23. novembrī, Eduarda Smiļģa 135. dzimšanas dienā, Dailes teātrī tika  apbalvoti aizvadītās teātra sezonas izcilākie iestudējumi un individuālie sniegumi.

Aizvadīto teātra sezonu, kas sākās 2020. gada septembrī un noslēdzās 2021. gada septembrī, esam nosaukuši par force majeure sezonu. Tā kā šoreiz nav balvu kategoriju un nominantu, “Spēlmaņu nakts” ceremonija nebalstījās konkurences intrigā, bet gan stāstos par teātriem. Gada balva Latvijas teātrī “Spēlmaņu nakts” tiek organizēta ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu un šogad notika 28. reizi.

“Spēlmaņu nakts” balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņēma komponists Imants Kalniņš.

Balvu pasniegšanas ceremonijas idejas autori – Ojārs Rubenis, Laura Groza; režisore – Laura Groza; scenārija autors – Mārtiņš Meiers; scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis; muzikālais vadītājs – Juris Vaivods; video mākslinieks: -8; kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa; gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš; producente – Asnate Siliņa.  

“Spēlmaņu nakts” 2020./2021. gada sezonas konkursa izrādes vērtēja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: Zane Radzobe (teātra kritiķe un zinātniece, žūrijas komisijas priekšsēdētāja), Edīte Tišheizere (teātra kritiķe un zinātniece), Juta Ance Ķirķis (teātra kritiķe), Undīne Adamaite (teātra kritiķe un kultūras žurnāliste), Gundega Saulīte (teātra kritiķe).

Ceremonijā uzstājās Liene Kinča, Perīna Madefa, Sniedze Prauliņa, Kristīne Zadovska, Intars Busulis, Andris Keišs, Miķelis Putniņš, Jānis Šipkēvics, kā arī Latvijas Radio bigbends un mākslinieciskais vadītājs Kārlis Vanags, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais.

Ceremonijas radošā komanda lūdza atsaukties visus teātrus papildināt 23. novembra vakaru ar sava teātra stāstu un veidot to kā būtisku teātra žanra reprezentācijas pasākumu un arī iekšējās pašapziņas stimulējošu norisi. Tas ir īpaši būtiski pēc sezonas, kad teātra žanrs sabiedrībai ir kļuvis perifērāks un piedzīvo mākslinieku iekšējās motivācijas izaicinājumus.

Ceremoniju vadīja 12 teātrus pārstāvoši vadītāju pāri: Gundars Āboliņš un Gerds Lapoška (Jaunais Rīgas teātris), Agnese Laicāne un Oļegs Šapošņikovs (Daugavpils teātris), Jekaterina Garfunkele un Kārlis Tols (Rēzeknes teātris “Joriks”), Ieva Puķe un Toms Treinis (Valmieras Drāmas teātris), Jana Herbsta un Anatolijs Fečins (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris), Anta Aizupe un Inta Tirole (Dirty Deal Teatro), Rūdolfs Gediņš un Vienradzis (Teātra trupa “Kvadrifrons”), Jana Ļisova un Arturs Krūzkops (Latvijas Nacionālais teātris), Santa Didžus un Rihards Zelezņevs (Latvijas Leļļu teātris), Kintija Stūre un Egons Dombrovskis (Liepājas teātris), Vita Vārpiņa un Kārlis Arnolds Avots (Dailes teātris), Jana Jacuka un Liena Šmukste (Ģertrūdes ielas teātris).

13  (SKATUVES NAGLAS) “Spēlmaņu nakts” balvas 2020./2021. gada sezonā saņēma un tika pasniegtas:

1) Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra režijas mākslas diplomdarba izrāde (sadarbībā ar Dirty Deal Teatro) “Konklāvs” – režisors Klāvs Kristaps Košins, autori Diāna Kondraša un Klāvs Kristaps Košins, lomās: Endīne Bērziņa, Klāvs Kristaps Košins, Jurģis Lūsis, – par nebijušu atkailinātu patiesības pakāpi, par galvenā varoņa pašatklāsmes ceļu, kurā no izmisuma dzīlēm piedzimst viņa laikabiedriem noderīgas atziņas.

2) “Marija un zibens”. Izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros sadarbībā ar teātra trupu Kvadrifrons. Režisore Paula Pļavniece, dramaturgs Klāvs Mellis, kustību režisors Rūdolfs Gediņš. Lomās Ance Strazda, Sandija Dovgāne, Reinis Boters un Āris Matesovičs. 

Par meistarību izcili kodolīgā stāstā huligāniskā atsperīgumā ar paaudzes vienojošu asprātību izteikt jauna cilvēka pieaugšanas, sevis un otra atrašanas mokas, mulsumu, kaunu un vientulību, kad vienīgais orientieris ir vien maza zibens atstāta rētiņa uz ciskas.

3) “Kiosks”, Vijas Blūzmas, Anetes Meleces, mākslinieču apvienības Grāfienes, Daces Vītolas un Riharda Zelezņeva izrāde Latvijas Leļļu teātrī –  par bērniem saprotamu un pieaugušajiem interesantu mākslinieciski augstvērtīgu sarunu par vientulību, depresiju un citādību.

4) Ievai Jurjānei un Viesturam Kairišam par kopdarbu izrādē “Smiļģis” Dailes teātrī, režijas un scenogrāfijas absolūtu saplūsmi, radot iestudējumu vizuālā teātra estētikā.

5) “Mans kaimiņš ebrejs”, Mārtiņa Eihes, Kristas Burānes, Pamelas Butānes, Jēkaba Nīmaņa izrāde Rēzeknes teātrī Joriks – par pilsētas kopienas saliedēšanu, profesionālās un amatieru mākslas savienojumu un vēsturiskās apziņas modināšanu bez agresijas un didaktikas.

6) Andrejam Jarovojam par pārliecinošu konceptuālu eksperimentēšanu, kas rezultējas inovatīvās laikmetīgā teātra formās un atvērtos vēstījumos, sniedzot gan skatītājam, gan izpildītājam neviltotu jaunatklājuma prieku no izrādes uz izrādi.

7) Kontratenoram Jānim Šipkēvicam par lomu laikmetīgajā kameroperā “Tagadne (Time Present)” (kas tapusi laikmetīgu skatuves mākslas notikumu sērijas “Pārmija” ietvaros sadarbībā ar kultūrvietu “Hanzas Perons”) par atkailinātu ceļojumu teritorijā, kurā skatītājam tiek dāvāts saviļņojums būt lieciniekiem mākslinieka pieaugšanai un neatgriezeniskai transformācijai.

8) Ievai Segliņai par Raiņa lomu Dailes teātra izrādē “Smiļģis”- precīzā formā atklātu ģēnija trauslo būtību, par lomu, kas veidota, bijību saliedējot ar aktierisku drosmi.

9) Dmitrijam Petrenko par procesuālu domāšanu repertuāra veidošanā un darbā ar aktieriem, kas ļauj izkāpt no komforta zonas un apgūt vēl nezināmas profesionālās teritorijas, tādējādi pulējot un asinot aktieru profesionālos ieročus.

10) Scenogrāfei un kostīmu māksliniecei Marijai Ulmanei – par spilgtu un profesionāli pārliecinošu jaunākās scenogrāfu paaudzes reprezentāciju, iekļaujoties stilā atšķirīgās izrādēs un saglabājot personisko rokrakstu.

11) Dzudzilo Kristai un Reinim un Andrāšam Juhāsam (András Juhász) par izrādes “Degunradži” vizuālo tēlu, režisore Ildiko Gāšpāra (Ildikó Gáspár), Dailes teātris. Vizuālu piedzīvojumu, ievedot skatītāju absurda komiskajās un šausminošajās dzīlēs; par filigrānu video mākslas un scenogrāfijas saplūsmi, radot vienotu skatuves telpu.

12) Vitai Vārpiņai par Rutes Vulfas lomu izrādē “Ārsts” Dailes teātrī, smalku un drosmīgu aktrises darbu, filigrāni atklājot sarežģīta raksturu pretrunīgu ētisku dilemmu krustcelēs.

13) GRAND PRIX (Gada izrāde) – “Smiļģis”, režisors Viesturs Kairišs, Dailes teātris.

Latvijas Mobilā Telefona Teātra inovācijas balvu saņēma Latvijas Nacionālā teātra virtuālās realitātes izrādes “Atver acis” radošā komanda.

PALDIES TEĀTRIEM:

Dailes teātrim, personīgi Jurim Žagaram un Marko Rasam;

Daugavpils teātrim, personīgi Oļegam Šapošņikovam un Kristīnei Veinšteinai;

Dirty Deal Teatro, personīgi Annai Sīlei;

Ģertrūdes ielas teātrim, personīgi Maijai Pavlovai;

Jaunajam Rīgas teātrim, personīgi Gundegai Palmai un Ingai Liepiņai;

Latvijas Leļļu teātrim, personīgi Vilnim Beķerim un Olitai Jakovelei;

Latvijas Nacionālajam teātrim, personīgi Jānim Vimbam un Ilzei Blaubergai;

Liepājas teātrim, personīgi Herbertam Laukšteinam un Rūtai Hasnerei;

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrim, personīgi Dana Bjorkai un Kristīnai Tolmadževai;

Rēzeknes teātrim “Joriks”, personīgi Mārtiņam Eihem

Teātra trupai “Kvadrifrons”, personīgi Annai Ulbertei;

Valmieras drāmas teātrim, personīgi Evitai Ašeradenai un Ievai Puķītei

Gada balvu teātrī “Spēlmaņu nakts 2020/2021” finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, organizē Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS), sadarbības partneri – AS “Gaso”, SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, alus darītava “Valmiermuiža”,atbalsta Rīgas dome, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, LSM.lv.


“Spēlmaņu nakts” norisi finansē:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija

Atbalsta:

Rīgas Dome LSM LMT GASO Valmiermuiža LPAA