» Balvu Par mūža ieguldījumu teātra mākslā saņems Uldis Dumpis un Ģirts Jakovļevs

Dumpis-un-Jakovlevs1

Dumpis-un-Jakovlevs2

Dumpis-un-Jakovlevs3

Šodien Dailes teātrī tika paziņoti Gada balvas Teātrī „Spēlmaņu nakts 2014/2015” balvas Par mūža ieguldīju teātra mākslā ieguvēji, kā arī atklāts ikgadējais Spēlmaņu nakts skatītāju balsojums un tam veltītā ekspozīcija Dailes teātrī.
Jau 22. reizi notiks Gada balva teātrī „Spēlmaņu nakts”, kad 23.novembra vakarā uz Dailes teātra skatuves tiks godināti sezonas spilgtākie un veiksmīgākie individuālie sniegumi un Latvijas profesionālo teātru iestudējumi, kā arī pasniegta balva “Par mūža ieguldījumu teātra mākslā”.
Spēlmaņu nakts 2015 balvu Par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņems Latvijas Nacionālā teātra aktieri Uldis Dumpis un Ģirts Jakovļevs.
„Ģirts Jakovļevs ir kā brīnumsvecīte. Aktiera viegli ierosināmais temperaments un eksplozīvais artistiskums izpaužas visplašākajā amplitūdā – no straujas vīrišķības un romantiskas aizrautības līdz komiskai karikatūrai. Uldis (Raiņa Pūt, vējiņi!), Lorencačo (Alfrēda de Misē Lorencačo) un Jagailis (Pētera Pētersona Meteors) ir lomas, kuras, domājot par Ģirta Jakovļeva talanta šķautnēm, nāk prātā pirmās.
Ulda Dumpja atveidotajiem tēliem allaž piemīt personības spēks un viengabalainība. Nereti arī kāds dziļi aiz dvēseles oderes glabāts noslēpums, ko sev līdzi nes gan zudušās paaudzes vilšanās apzīmogotais Bekmanis (Volfganga Borherta Tur laukā, aiz durvīm), gan tālredzīgais Kangars (Raiņa Uguns un nakts), gan dzīves mākslinieks Lilioms (Ferenca Molnāra Lilioms). Un, protams, neatvairāmi pievilcīga ir Ulda Dumpja humora izjūta, bez kuras nebūtu varējis tapt ne aizdomu māktais Ābrams (Blaumaņa Skroderdienas Silmačos), ne kareivīgais kolhoza priekšsēdētājs Broņislavs Timrāns (Paula Putniņa Ar būdu uz baznīcu)”, tā abus māksliniekus raksturo Teātra zinātniece un kritiķe Valda Čakare.

„Zvaigznes”, „latviešu teātra dzīvās leģendas”, „Nacionālā teātra atlanti” – tādi un līdzīgi epiteti te būtu īsti vietā, bet…. laikam tomēr – nē! Zinot Ģirta un Ulža visai skeptisko un ironisko attieksmi pret sev veltītiem patētiskiem cildinājumiem, teikšu tikai – viņi ir AKTIERI! Aktieri ar vislielāko A, kāds vien iespējams. Viņus abus vieno spožs talants, izcilas darba spējas un kalpošana savam teātrim daudzu gadu garumā.
Kas viņus šķir? Dažādā humora izjūta. Uldim tā ir siltāka, omulīgāka, Ģirtam – spicāka, šerpāka.
Kas viņiem pieder? Nedalīta kolēģu un skatītāju CIEŅA un MĪLESTĪBA.

P.S. Ģirt un Uldi! Droši vien pēc godam nopelnītās balvas un stāvovāciju pieņemšanas, jūs abi vēl kādu brīdi kavēsieties pie glāzes spirdzinoša dzēriena. Var būt tiks arī dziedāts, un ja tā, uzraujiet savu leģendāro duetu no tik pat leģendārās Alfreda Jaunušana izrādes Kavalieru viltība.

Šodien te, rītu tur,
Pieder mums pasaule.
Pieder viss un nekas –
Jauki tas!
Jampidl, jampidl, pidl, vau, vau!
Jampidl, pidl, vau, vau!
Uzreiz paliks vieglāk!” (režisors Edmunds Freibergs).

Arī šogad, līdzās žūrijas vērtējumam, skatītāji ir aicināti izteikt savu viedokli, balsojot par gada labāko izrādi, labāko aktrisi un aktieri.
Balsojuma kastes būs pieejamas 11 teātros visā Latvijā – Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Valmieras Drāmas teātrī, Liepājas teātrī, Daugavpils teātrī, Leļļu teātrī, Latvijas Nacionālajā operā, Dirty Deal Teatro un Ģertrūdes ielas teātrī.
Elektroniski iespējams nobalsot „Spēlmaņu nakts” oficiālajā interneta vietnē spelmanunakts.lv, kā arī Teātris.zip (Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv), savukārt Spēlmaņu nakts galvenais mediju partneris DELFI piedāvās prognožu spēli, kurā būs jāprognozē, kas šogad saņems Spēlmaņu nakts balvas, sacenšoties izrāžu kvalitātes pārzināšanā, intuīcijā un žūrijas gaumes uzminēšanā ar Andreju Žagaru.
Skatītāju balsojums noris ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu.
„Kāpēc tieši teātris? Atbilde ir gluži vienkārša – Teātris iedvesmo!
Teātris ļauj aizsniegt to, kas atrodas pāri mākoņiem un apvāršņa – mūsu sapņus.
Tas dod iespēju atgriezties bērnībā vai izdzīvot kādu izsapņotu dzīves lomu, rast atbildes uz neskaitāmajiem jautājumiem vai paskatīties uz sevi no malas. Teātra māksla ļauj palikt aci pret aci ar skatuvi.
Gūstiet iedvesmu no teātra – iedvesmu būt labākiem, radīt jaunas idejas un īstenot tās darbos”, aicina mecenāte Ināra Tetereva.

Arī šogad par labākās – GADA IZRĀDES titulu cīnīsies visas izrādes, kuras izvirzītas kategorijās: Gada lielās formas izrāde, Gada mazās formas izrāde, Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem un Gada sasniegums laikmetīgajā dejā. Arī skatītājiem ir iespēja izvēlēties starp visām 23 izrādēm savu favorītu.
Balsošana noslēgsies 20. novembrī plkst. 23:59, bet 21.novembrī tiks izlozētas 40 biļetes uz Latvijas teātru izrādēm. Savukārt tiem, kuri balsojuši www.spelmanunakts.lv un lsm.lv, būs iespēja laimēt ielūgumu 2 personām uz „Spēlmaņu nakts” balvu pasniegšanas ceremoniju Dailes teātrī, kur arī tiks paziņoti skatītāju balsojuma rezultāti un pasniegtas skatītāju simpātijas balvas.
Laikā no 1. – 22.novembrim Latvijas teātru skatītājiem tiek piedāvāta Spēlmaņu nakts labāko izrāžu skate, kas noslēgsies 23.novembrī ar starptautisku zinātniski pētniecisku konferenci “Traģiskais varonis 21. gadsimtā. Latvijas teātris. 2014/2015 gada sezona”, kurā ar referātiem aicināti uzstāties gan pašmāju, gan ārzemju speciālisti.

2014./2015. gada Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija 5 cilvēku sastāvā – Teātra kritiķes: Zane Radzobe, Ieva Rodiņa, Mārīte Gulbe, Undīne Adamaite un Maija Svarinska.
Nominācijā Gada labākā izrāde izvirzīti:
Gada lielās formas izrāde:
1. 1984 Liepājas teātrī, režisore – Laura Groza-Ķibere;
2. Cerību ezers Jaunajā Rīgas teātrī, režisors – Vladislavs Nastavševs;
3. Fro Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisors – Ruslans Kudašovs;
4. Indulis un Ārija Liepājas teātrī, režisors – Sergejs Zemļanskis;
5. Raiņa sapņi Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Kirils Serebreņņikovs.

Gada mazās formas izrāde:
1. Antigone Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs;
2. Equus Dailes teātrī, režisore – Laura Groza-Ķibere;
3. Māceklis Jaunajā Rīgas teātrī, režisors – Viesturs Meikšāns;
4. Pie mums viss kārtībā Daugavpils teātrī, režisore – Lucina Sosnovska;
5. Prāts Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Valters Sīlis;
6. Visas viņas grāmatas Dailes teātrī, režisors – Dmitrijs Petrenko.
Gada izrāde bērniem vai jauniešiem:
1. Bezgalīgo stāstu stāsts Liepājas teātrī, režisore – Lelde Kaupuža;
2. Emīls un Berlīnes zēni Latvijas Leļļu teātrī, režisors –Ģirts Šolis;
3. Jokdara Bustera pasaule Zirgu pastā, režisore – Zane Kreicberga;
4. Leo – mazais lauva Daugavpils teātrī, režisors – Oļegs Šapošņikovs;
5. Neglītais pīlēns Latvijas Leļļu teātrī, režisors – Dmitrijs Petrenko.
Gada sasniegums laikmetīgajā dejā:
1. Atgriešanās, izrādes autore Elīna Gaitjukeviča, apvienība Dejas anatomija un muzikālā apvienība “Kaktiņš Stūrītis”;
2. Es jums saku: dziediet! Liepājā, izrādes autore Olga Žitluhina;
3. Korpuss, izrādes autores Elīna Lutce un Krista Dzudzilo;
4. Mežonīgā triloģija, apvienība Dejas anatomija;
5. Noķer mani, izrādes autore Kristīne Vismane;
6. Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums Deja iziet pilsētā, Latvijas Jaunā teātra institūts.

Gada aktrise:

1. Baiba Broka – Aspazija izrādē Aspazija. Personīgi, Matrjona izrādē Tumsas vara un loma izrādē Divpadsmit krēsli Jaunajā Rīgas teātrī;
2. Daiga Kažociņa – Vivjena Bēringa izrādē Prāts Latvijas Nacionālajā teātrī;
3. Guna Zariņa – Aņisja izrādē Tumsas vara, Naģežda izrādē Cerību ezers un loma izrādē Divpadsmit krēsli Jaunajā Rīgas teātrī;
4. Ilze Ķuzule – Skrastiņa – Navāla izrādē Ugunsgrēki un Felicita izrādē Bovarī kundze Dailes teātrī;
5. Jekaterina Frolova – Fro izrādē Fro Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
6. Maija Doveika – Antigone izrādē Antigone Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada aktieris:

1. Andris Keišs – Ostaps Benders izrādē Divpadsmit krēsli, Kalošins, Homutovs izrādē Provinces anekdotes un Viktors izrādē Cerību ezers Jaunajā Rīgas teātrī;
2. Artūrs Skrastiņš – Šarls Bovarī izrādē Bovarī kundze Dailes teātrī;
3. Dainis Grūbe – Alans Strengs izrādē Equus un Mihaels izrādē Visas viņas grāmatas Dailes teātrī;
4. Gundars Grasbergs – Kreons izrādē Antigone Latvijas Nacionālajā teātrī;
5. Juris Žagars – Pāvels Fjodorovičs Protasovs izrādē Saules bērni un Frenks Strengs izrādē Equus Dailes teātrī;
6. Lauris Subatnieks – Mārtins Daiserts izrādē Equus Dailes teātrī.

Kā jau katru gadu, arī šogad ”Spēlmaņu nakts” balvu pasniegšanas ceremonija norisināsies Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā – 23. novembrī, un tā tiks translēta LTV 1 un Latvijas radio 1 tiešraidē no Dailes teātra.
Spēlmaņu nakts 2015 notiek ar Kultūras ministrijas, Borisa un Ināras Teterevu fonda, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Valsts mežu un Rīgas domes atbalstu.


“Spēlmaņu nakts” norisi finansē:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija

Atbalsta:

Rīgas Dome LSM LMT GASO Valmiermuiža LPAA