» Šogad Baltijas Teātra festivālu ievadīs īpaši sarūpēta programma bērnu un jauniešu auditorijai, kuru pirmo reizi vērtēs arī bērnu žūrija.

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Kultūras ministrijas un Rīgas domes atbalstu no 10. – 20.oktobrim Latvijā norisināsies Baltijas Teātra festivāls 2014, kas katru gadu notiek kādā no Baltijas valstīm.

Festivāls sāksies ar Bērnu programmu (10.-12.oktobris), kuru vērtēs arī īpaši izveidota bērnu žūrija, kas festivāla beigās pasniegs savu balvu, viņuprāt, labākajai bērnu izrādei. Piedāvājot Rīgas skolām iespēju viņu audzēkņiem piedalīties žūrijā tika atlasīti deviņi teātri mīloši jaunieši, kuriem tad arī ir tā iespēja iejusties teātru kritiķu lomā.

Lai bērnu žūrijas darbs būtu kompetentāks, jaunieši tikās ar teātra kritiķiem Līgu Ulberti un Ati Rozentālu. Lai padarītu vērtēšanu pieejamu arī pārējiem bērniem un jauniešiem, ir izveidots skatītāju balsojums, kas nozīmē, ka ikvienam, kas apmeklē festivāla izrādes, ir iespēja dot savu vērtējumu par izrādi, ko beigās summēsim ar bērnu žūrijas vērtējumu. Galvenā balva ko pasniegs bērnu žūrija arī būs pašu jauniešu veidota, kāda tā būs, to uzzināsiet 19. Oktobrī – Baltijas teātra festivāla noslēgumā, kad paziņosim Bērnu žūrijas balvas ieguvēju!

Bērnu programmu 10.10. atklās Ģula Urbana izrāde „Visām pelēm garšo siers” un  Kristas Burānes „Ziemas māja”Valmieras drāmas teātrī, kā arī Ditas Balčus radīts ceļojumu latviešu izcilā dzejnieka Ojāra Vācieša fantāzijas un viņa radīto dzejas tēlu pasaulē – „Kas par traku, tas par traku”, kas priecēs visu vecumu bērnus Ditas Balčus teātrī” Vaļņu ielā 9, Rīgā.

Turpinājumā 11.10. skatītājiem būs iespēja noskatīties izrādi „Makss un Morics” Edgara Kaufelda režijā  Latvijas Leļļu teātrī.  Tajā lelles, kas gatavotas pēc Vilhelma Buša oriģinālajām ilustrācijām, atainos abu puišeļu 7 neparastākos nedarbus, ko abi atceras un stāsta jau kļuvuši pieauguši un prātīgāki. Vēl 11.10. skatītājiem būs iespēja vērot „Balto grāmatu” pēc Jaunsudrabiņa, Ingas Tropas režijā Dirty Deal Teatro. Iestudējums tapis “Dirty Deal Teatro” izrāžu ciklā “Līdz 18”, kas piedāvā izrādes bērniem un jauniešiem, tiecoties uzdot jautājumus, atklāt vēl neatklāto un kļūt par kopīga piedzīvojuma daļu. Latvijas Nacionālā teātra izrādi Elmāra Seņkova režijā „Sarkangalvīte un vilks”, kas jau tik labi zināmos notikumus pauž neierastā, svaigā veidā, tomēr stāsta būtība atstājot nemainīgu – „Klausīt Sirdij un nezaudēt modrību!”.

Savukārt 12.10. programmas noslēgumā skatītājiem būs iespēja noskatīties Jaunā Rīgas teātra izrādi Māras Ķimeles režijā„Nijaramas pasakas”, kam pamatā ir Indiešu tautas pasakas.

 Kā viena no gaidītākajām Baltijas Teātra festivāla Bērnu programmas izrādēm jāmin Ingunas Baueres „Senču zelts, sudrabiņš”, kas tapusi, sadarbojoties režisoram Jurim Jonelim un Latvijas Kultūras akadēmijas 4. kursa studentiem. Autore atzīst, ka izrādes ideja radusies, domājot par mīlestību pret Latviešu tautas vēsturi, īpaši izceļot dzimtenes nenovērtējamo lomu un ģimenes vērtību latviešu tautas tradīcijās, kas ir īpaši būtiski mūsdienu straujās, pārsātinātās dzīves laikmetā.

Vēl skatītājiem būs iespēja novērtēt Ligitas Lukstraupes lugas „Lāsteka” iestudējumu

„re: Atmoda”, Ditas Balčus teātrī kas, stāstot par jaunu cilvēku mīlestību, spilgti atspoguļo atmodas laika notikumus un cilvēku emocijas 1991. gadā.

Abas iepriekšminētās izrādes ir radītas pēc lugām, kuras 2013.gadā uzvarējušas LTDS rīkotajā Lugu konkursā – “Bērniem un jauniešiem paredzēto lugu konkurss”. Šo konkursu un lugu iestudēšanu atbalstīja VKKF Nacionālās identitātes veicināšanas mērķprogramma.

No 13. – 16. oktobrim skatītājiem un ārzemju teātra kritiķiem tiks piedāvāta „Spēlmaņu nakts” nominēto izrāžu skate, savukārt 17., 18., 19.oktobris būs tieši Baltijas Teātra festivāla konkursa dienas, kurās Lietuva sevi pieteiks ar starptautisku atzinību ieguvušo izrādi „Have a Good Day!”, producents – Operomānija un Viļņas Leļļu teātris ar izrādi pieaugušajiem „Šai pasaulei neatbilstošs”, Igauniju festivālā pārstāvēs slavenais NO99 teātris ar izrādi „NO54 Trešdiena” un Andrī Lūpa „Katastrofa divos cēlienos „Dūja”” Marias Pētersones režijā, savukārt Latvija konkursā piedalīsies ar Jaunā Rīgas teātra izrādi „Oņegins, Komentāri” un Teātra TT izrādi „Minga rēgi”. Biļetes uz festivāla izrādēm – bilesuparadize.lv un teātru kasēs.


“Spēlmaņu nakts” norisi finansē:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija

Atbalsta:

Rīgas Dome LSM LMT GASO Valmiermuiža LPAA